Naknada za upis u Advokatsku komoru

Opis foruma

Naknada za upis u Advokatsku komoru

Postod Srdjan Popovic » Čet Jan 28, 2010 7:30 pm

Nešto sam načuo, a nisam proverio, da je povećana naknada za upis u Advokatsku komoru za pravnike koji su pripravnički staž odradili van advokature.
Do sada se plaćala naknada od oko 160.000,00 dinara za takve slučajeve, a čuo sam da je to sada povećano na 400.000,00 dinara. Zna li neko nešto detaljnije?
Nisam siguran da ovo važi za Advokatsku komoru Srbije, možda samo za Advokatsku komoru Vojvodine?
Uglavnom, na sajtovima ovih organizacija nema ništa o tome. Na sajtu AKS nema nikakvih podataka o uslovima za upis u komoru, dok na sajtu AKV ima uslova koje kandidat treba da ispunjava, ali se kada je reč o uplatama spominje samo neka taksa od 200,00 dinara. Lepo su to sakrili. ;)

Moje pitanje je, koji je razloga da se plaća bilo kakva nadoknada ukoliko niste odradili staž u advokaturi? Tj, je li ovo neki svojevrsni "porez", pristupnica "neodabranima" ili nešto treće?
Razumljivo bi bilo da pravnici koji nisu odradili staž u advokaturi treba da polažu neku razliku, neki test ili tako nešto (ne kažem opravdano, samo bih razumeo teoretski motiv za takav kriterijum). To bi moglo eventualno da znači da ti pravnici nisu stekli sva potrebna znanja za bavljenje tom profesijom. I takav uslov bi, naravno, u ovakvom stanju stvari bio glupost, ali bi takvo objašnjenje bar bilo neka vrsta objašnjenja.

Ovako, pošto se traži samo naknada (i to, za naše uslove, ogromna), može samo da se izvuče zaključak da Komora, tj. vodeći ljudi u njoj, utvrđuje pozicije, smanjuje potencijalnu konkurenciju, i obezbeđuje da advokatsko zanimanje postaje sve više privilegija "kaste" ili svojevrsnog staleža.

Šta mislite o tome?
Srdjan Popovic

Pridružio se: Pon Maj 11, 2009 2:53 pm

Re: Naknada za upis u Advokatsku komoru

Postod mata nesarević » Čet Jan 28, 2010 10:54 pm

U principu si već dao odgovor na svoje pitanje...Takvo ponašanje čelnih ljudi advokatske komore Vojvodine predstavlja ne samo flagrantno kršenje zakona,već nosi sa sobom i odredjenu meru bahatosti kojom se advokatska profesija pretvara u nečiju privatnu prćiju. Članom 6. Zakona o advokaturi je jasno propisana najveća moguća visina iznosa upisa u komoru od tri prosečne zarade u Repulbici,i time je svaka dalja diskusija izlišna.Postoji i odluka Ustavnog suda Srbije iz decembra meseca 2008. godine kojom se kao nezakonita poništava odluka Advokatske komore Kragujevca o visini upisa u komoru.
Prema tome,već i sadašnji iznos upisnine je nezakonit,ali se radi o tome da niko ne sme da podnese ustavnu žalbu na tu temu jer se plaši eventualnog revanšizma moćnika iz komore,koji bi se sastojao ili u odbijanju zahteva za upis ili kasnijem stavljanju u nepovoljan položaj u samoj komori.
Sve u svemu,radi se o svojevrsnoj bruci Advokatske komore Vojvodine,koja na ovaj slikovit pokazuje kako se u Srbiji odnosi prema tržišnom nadmetanju i zdravoj konkurenciji,a što je najgore kako se krše prava od strane onih koji bi upravo trebalo da se protiv toga bore.
Ali koga briga...važno je samo da se ne uvede diskriminatorska,protivustavna i krvoločna fiskalizacija! :ugeek:
mata nesarević

Pridružio se: Čet Jan 28, 2010 8:33 pm

Postod Sasa Popovic » Pet Jan 29, 2010 6:30 pm

Ono sto meni kao posmatracu i osobi koja nije pravnik nije jasno je kako to da nema vise komentara na ovu temu.

Da li drugim pravnicima ne smeta odluka o povecanju naknade?
Sasa Popovic

Pridružio se: Pet Maj 29, 2009 9:23 pm

Postod Mr. Law-Max » Pet Jan 29, 2010 11:31 pm

Sve je već rečeno u prva dva posta.
Mene lično ne dotiče to povećanje, ali sam ipak protiv toga jer pravi diskriminaciju među građanima pravne struke na osnovu imovnog stanja (Ustavom izričito zabranjena).
Ali, ko da se buni? Upisani članovi komore neće, a oni koji to nameravaju da učine... Već je mata nesarević u svom rekla sve...
Korisnikov avatar
Mr. Law-Max

Pridružio se: Sub Jun 13, 2009 11:01 pm

Postod Emi-Li » Sub Jan 30, 2010 2:17 pm

I ja sam čula da je upisnina sada oko 4.000 evra (i to za Advokatsku komoru Vojvodine) i ne mogu da verujem da je tako puno!!!
U septembru 2009. godine bila je oko 2.000 evra (znam pouzdano, jer sam je platila tada). Taj iznos obuhvata tri prosečne zarade u RS i tzv. troškove upisa. Tad je to bilo 100.000 din + tri prosečene zarade. Pretpostavljam da su je sada ovoliko povećali jer smatraju da će mnoge sudije i tužioci koji nisu prošli reizbor otići u advokate, pa žele da malo zarade. I onaj iznos od 2.000 evra mi je bio previsok, al tek ovaj od 4.000 evra (ako je to tačno)!
Inače, oduvek se pravila razlika u visini upisnine za one koji su pripravnici bili kod advokata u odnosu na one koji su pripravnički odradili u sudu ili negde drugo. Ta razlika je bila ogromna (npr. 1.000 dinara prema 200.000 dinara, otprilike). To tumačim samo time da su ovi prvi privilegovani, ali zašto je to tako, nemam objašnjenja.
Emi-Li

Pridružio se: Pet Jan 29, 2010 9:57 pm

Postod sreckovicmarko » Sub Jan 30, 2010 4:01 pm

Cinimi se da nas citava ova situacija u pravosudju vraca u srednji vek. Nekada davno u Mracnom dobu da bi neko postao zanatlija morao je da ima odgovarajuce obrazovanje, da odbrani strucni rad i da ogranizuje veceru (bahanalije) za clanove odredjene grupe zanatlija. Pitam se kakvim bahanalijama su namenjene te 4.000 eura.
sreckovicmarko

Pridružio se: Sre Okt 07, 2009 6:49 pm

Povratak na Pravosuđe, sudski i drugi postupci